nadacia@zaturka.sk | +421 915 737 075

SVIATKY VODY V TURČIANSKEJ ZÁHRADKE

1s

V Necpalskej doline sa nachádza najvýznamnejší a najvýdatnejší podzemný prameň pitnej vody v strednej Európe. Je to mimoriadne kvalitná, mierne mineralizovaná pitná voda. Je vhodná nielen pre dospelých, ale aj pre dojčatá. Vodou z tohto prameňa zásobuje Turčianska vodárenská spoločnosť obyvateľov Martina a mnohých ďalších obcí.

Videodokument :

Vzácne prírodné bohatstvá Veľkej Fatry – zdroje vynikajúcej pitnej vody sú darom, ktorý si musíme vážiť, chrániť ho a rozumne s ním nakladať. Príležitosťou ako si to pripomenúť a doslova si tieto dary vychutnať, bolo podujatie SVIATKY VODY V TURČIANSKEJ ZÁHRADKE. Podujatie sa uskutočnilo v sobotu 2. júla v Necpaloch. Zorganizovala ho Nadácia ZDRAVÁ TURČIANSKA ZÁHRADKA. Veľké pochopenie, organizačnú pomoc a potrebné zázemie našla vo vedení obce Necpaly, vďaka osobnej iniciatíve starostu obce Petra Majka, členov obecného zastupiteľstva, ale i množstva obyvateľov Necpál, ktorí sa aktívne podieľali na príprave i realizácii podujatia.
Akcia bola súčasťou medzinárodného projektu „Voda je život, chráňme si ju“, ktorý finančnými prostriedkami podporil ENVIRONMENTÁLNY FOND.

2s

EKOPLAGÁT 2016

Súčasťou podujatia bola tiež výstava, vernisáž a ocenenie víťazov regionálneho, turčianskeho kola medzinárodnej výtvarnej súťaže EKOPLAGÁT 2016. Vo vestibule ZŠ Necpaly si mohli návštevníci pozrieť najlepšie práce, ktoré vytvorili žiaci I. a II. stupňa zo šestnástich základných škôl z celého Turca. Vyhlásenie výsledkov a ocenenie víťazov sa uskutočnilo v centre Necpál. Diplomy a vecné ceny najúspešnejším tvorcom odovzdal starosta Peter Majko a predseda CEGI Viliam Šuňal z Českého Těšína. Výsledkovú listinu nájdete na konci článku.

3s

DOBRÁ VODA Z TURČIANSKEJ ZÁHRADKY

Horúci letný deň bol ako stvorený na ochutnávku vynikajúcej, zdravej a sviežej pitnej vody, ktorú z prameňa Necpaly Lazce a ďalších podzemných fatranských prameňov do našich domácností privádza Turvod. Voda sa podávala číra, ale aj so zdravými šťavami a sirupmi. Šarmantným hosteskám pri tom asistoval i maskot Turvoďáčik, spolu so svojim kamarátom vodníkom Čľupkom z Necpalského potoka. Ten deťom porozprával, akú vynikajúcu a zdravú pitnú vodu máme v našom regióne a čo všetko musíme robiť pre to aby takou aj zostala, neznehodnotila sa, či nebodaj nestratila sa, nevyschla.

4s

NECPALSKÉ MLYNČEKOVO

História Necpál je spojená nielen s pitnou vodou, ale tiež s vodou, ktorá poháňala niekoľko vodných mlynov, v ktorých sa mlelo obilie. Túto históriu priblížili organizátori podujatia formou vodných mlynčekov. Súťaž o najkrajší vodný mlynček – Necpalské mlynčekovo mala obrovský úspech. Zaujala nielen malých návštevníkov, ale aj tých odrastenejších. Všetci mohli obdivovať okrem funkčnej repliky Necpalského mlyna, deväť ďalších mlyncov. Prvú cenu v tejto súťaži získal Peter Lovas za „sadu“ piatich nádherných mlynčekov. Pán Lovas je členom OZ Vyšehrad, ktoré každoročne organizuje výstavu vodných mlynčekov vo Vyšehradnom. Jeho diela boli vítaným a obdivovaným obohatením Necpalského mlynčekova.

5s

LOVILO SA V ČÍREJ VODE

Návštevníci podujatia mali možnosť zaloviť si v čírej vode. Miestni rybári zapožičali záujemcom udice a podberáky a asistovali im pri love pstruhov. Záujem bol veľký, radosť z úlovku ešte väčšia.

6s

VARÍME Z DOBREJ VODY

Chuťové bunky návštevníkov rozihrala súčasť akcie nazvaná VARÍME Z DOBREJ VODY – varenie a predaj guľášov, fazuľovice, držkovej polievky. Majstri kuchári od rána prikladali pod kotly, miešali, dochucovali. A zrejme dobre, pretože len na jednej „občerstvovacej stanici“ predali viac ako dvetisíc porcií týchto jedál. No nevarili sa iba guľáše a polievky. Návštevníci si mohli pochutnať aj na domácich koláčoch, jedlách na grile a ďalších gurmánskych špecialitách.

7s

MUZIKANTSKÁ PARÁDA

Ale nielen guľášom je človek živý. Aj duša si musí prísť na svoje. O dobrú náladu a pohodu sa na Sviatkoch vody v Turčianskej záhradke starali folkloristi a folkeri. Od rána do večera sa na pódiu vystriedalo päť kapiel ľudovej hudby, dve folkové zoskupenia a jeden folker sólista. Divákom sa predstavil aj Detský folklórny súbor Turiec. Vďaka nim bolo v Necpaloch celý deň nielen dobre, ale aj veselo.

Red.

foto: J. Meriač, J. Farský

8s

9s

Výsledková listina v súťaži EKOPLAGÁT 2016 – kategória I. stupeň ZŠ

I. miesto – kategória I. stupeň ZŠ

1. ZŠ Sklené – Spoločná práca detí

2. ZŠ Necpaly – Katarína Kňazková

3. ZŠ Ul. Aurela Stodolu, Martin – Kolektívna práca III.A trieda

 

II. miesto- kategória I. stupeň ZŠ

1. ZŠ s MŠ Ul. školská, Turčianske Teplice – Matej Vričan a Róbert Weiss

2. Spojená škola ZŠ s MŠ Horné Rakovce, Turčianske Teplice – Janka Pálešová

3. ZŠ Sklabiňa – Lucia Perinajová

4. ZŠ Slovenské Pravno – Lucia Fuzáková

5. ZŠ Ul. Aurela Stodolu, Martin – Kolektívna práca I.B. trieda

6. ZŠ Ul. Jozefa Kronera, Martin – Kristína Gabajová

 

III. miesto – kategória I. stupeň ZŠ

1. ZŠ Dražkovce – Richard Jedlička

2. ZŠ Dražkovce – Andrea Šípková

3. ZŠ s MŠ Ul. Gorkého , Martin – Nikolas Budzel

4. ZŠ s MŠ Ul. školská, Turčianske Teplice – Adelka Prokšová

5. Evanjelická spojená škola, Martin – Adriana Holcová a Emma Kubíková

6. Spojená škola ZŠ s MŠ Horné Rakovce, Turčianske Teplice – Natália Šišková

7. ZŠ Sklabiňa – Adrián Kolštrom

 

Výsledková listina v súťaži EKOPLAGÁT 2016 – kategória II. stupeň ZŠ

I. miesto – kategória II. stupeň ZŠ

1. ZŠ Košťany nad Turcom – Tatiana Bartelová

2. Evanjelická spojená škola, Martin – Matej Chorvát a Roman Krystynek

3. Evanjelická spojená škola, Martin – Daniela Pavlíková a Emma Švarcová

 

II. miesto- kategória II. stupeň ZŠ

1. ZŠ Ul. Aurela Stodolu, Martin – Z. Kaichová a M. Lovecká

2. ZŠ Ul. Aurela Stodolu, Martin – Katarína Jenčáková

3. ZŠ Benice – Natália Slezáková

4. Spojená škola Ul. M.R. Štefánika, Vrútky – Terézia Perašinová

5. ZŠ Jozefa Kronera, Martin – Anička Badáňová

 

III. miesto – kategória II. stupeň ZŠ

1. ZŠ s MŠ Ul. priehradná, Martin – Lucia Vaňková

2. ZŠ s MŠ Ul. priehradná, Martin – Zuzana Cingelová

3. ZŠ Benice – Pavol Froľa

4. ZŠ Ul. Jahodnícka, Martin – Michaela Kľučiarová