nadacia@zaturka.sk | +421 915 737 075

DETI VIDELI KDE SA RODÍ ZDRAVÁ VODA

NAPIME SA Z TURČIANSKYCH PRAMEŇOV – tak sa nazýva cyklus podujatí, ktoré pre žiakov Evanjelickej spojenej školy v Martine pripravila Nadácia ZDRAVÁ TURČIANSKA ZÁHRADKA. Zakladateľom nadácie je Turčianska vodárenská spoločnosť, a.s. Cieľom týchto podujatí je predovšetkým snaha aby si deti od malička uvedomovali akým obrovským darom a bohatstvom sú turčianske zdroje kvalitnej a zdravej vody. Pre ich zdravie je práve táto voda najprospešnejšia, na rozdiel od veľmi lákavých, no zároveň veľmi nezdravých rôznych kolových a iných komerčne produkovaných, masívnou reklamou propagovaných, umelo sladených a ochucovaných nápojov.
Počas tretieho septembrového týždňa 450 žiakov a pedagógov ESŠ Martin postupne navštívilo najvýznamnejší a najvýdatnejší zdroj pitnej vody v Turci – prameň Necpaly Lazce v Necpalskej doline. Deti mohli na vlastné oči vidieť kde vyviera taká kvalitná a zdravá pitná voda, že je vhodná nielen pre dospelých, mládež, ale aj pre dojčatá. Tejto vynikajúcej vody deťom pri prameni z oroseného krčahu do fľašiek, alebo pohára nalievali pracovníci Turvodu a maskot Turvoďáčik, priateľ všetkých detí, ktoré pijú dobrú vodu z vodovodu. Návštevníkov po areáli prameniska sprevádzal a o fatranskej vode pútavo rozprával pán Tibor Adamko, vedúci pracovník Turvodu.
Návšteva prameňa bola spojená aj s ďalšími zaujímavými, atraktívnymi aktivitami zameranými na pobyt vo fatranskej prírode. Marek Sitár, Michal Herle a Ján Šimon, členovia OZ Horská služba Veľká Fatra, deťom poskytli rady pre bezpečný pohyb po horách a predviedli im ukážku transportu pacienta pomocou lanovky. Ostrieľaný zálesák a inštruktor prežitia v prírode Michal Huťka zaujal žiakov množstvom užitočných ukážok ako si pomôcť v prírode v krízových situáciách, ak sa ocitnú bez pitnej vody a zápaliek. Keď sa im podarilo zapáliť oheň pomocou kresadla, deti boli nadšené.
Nadácia pre všetkých pripravila aj občerstvenie z produktov Turčianskej záhradky. Vynikajúci , zdravý čaj bol navarený z turčianskej vody a byliniek dopestovaných v Kláštore p. Znievom a obrovské, chutné vianočky upiekli v Mošovciach.
Návštevu najvýznamnejších prameňov pitnej vody chce Nadácia ZDRAVÁ TURČIANSKA ZÁHRADKA postupne zorganizovať aj pre žiakov ďalších základných škôl v Turci.

 

Ján Farský