nadacia@zaturka.sk | +421 915 737 075

ŽIACI SPOZNÁVALI PRÍRODNÉ BOHATSTVO TURCA

Nadácia Turčianskej vodárenskej spoločnosti v spolupráci s Jurajom Žiakom zo Správy NP Veľká Fatra, horolezcom Jozefom Krištoffym a mestom Martin pripravili cyklus podujatí pre žiakov základných škôl. Ich cieľom je predstaviť mládeži prírodné bohatstvo nášho regiónu.
Prvé podujatie sa uskutočnilo 27. marca v kine Moskva, ktoré vyšlo organizátorom v ústrety a poskytlo nielen priestory, ale aj potrebné zázemie. Kinosálu zaplnili žiaci ZŠ Hurbanova. Program uvádzal známy vodník Čľupko z Turčianskeho kráľovstva včiel a čírej vody. Asistovali mu vodná víla Vodulienka a včielka Meduška. V prvej časti podujatia divákom premietli audiovizuálne pásmo nazvané „Veľká Fatra, krásna a tajomná“, o prírodných krásach, faune a flóre Národného parku Veľká Fatra. Potom Juraj Žiak deťom porozprával o tom, ako sa fotia orly, ale aj iné vtáky a zvieratká.
VODA NAD ZLATO
Najväčším prírodným bohatstvom Turca sú bohaté zásoby mimoriadne kvalitnej pitnej vody v podzemných prameňoch. O význame tejto pitnej vody pre naše zdravie, o jej sile a mágii sa žiaci dozvedeli z filmu „Zdravá voda z Turčianskej záhradky“. Po jeho premietnutí patrilo slovo Tiborovi Adamkovi, predstaviteľovi TURVOD-u. Vysvetlil žiakom, prečo je turčianska pitná voda taká kvalitná a zdravá. Spomenul z koľkých podzemných prameňov je pitnou vodou obyvateľstvo zásobované vodovodmi. Hovoril aj o najvýznamnejšom a najvýdatnejšom zdroji – Necpalskom prameni. Uviedol tiež, že voda z vodovodu je 380 krát lacnejšia ako rôzne ochucované vody balené v nezdravých pet fľašiach.
PRÍRODA PRE ŠPORT
V ďalšej časti programu slovenský reprezentant v horolezectve Jozef Krištoffy, organizátor festivalu Hory a mesto Martin, priblížil divákom možnosti, ktoré okolitá príroda poskytuje pre šport. Na vlastných skúsenostiach vysvetlil mladej generácií, aké dôležité je pre nich, aby svoj život žili aktívne a zdravo, ale zároveň, aby si uvedomovali a spoznávali aké prírodné bohatstvo nás v Turci obklopuje, že to nie je samozrejmosť a je potrebné ho chrániť.
V závere podujatia pripravili organizátori minikvíz. Deti odpovedali na otázky zamerané na témy, ktoré boli práve odprezentované. Kto odpovedal správne, bol odmenený vecnými cenami. Celú akciu scenáristicky pripravil a režijne viedol Ján Farský. Postupne budú organizátori pripravovať podujatia aj pre žiakov ďalších základných škôl. Cyklus akcií venovaných turčianskej vode a prírodnému bohatstvu nášho regiónu, vyvrcholí 30. júna v Necpaloch, tretím ročníkom Turčianskeho medobrania a vodoslávy. Na jeseň, v októbri sa zase uskutoční festival Hory a mesto Martin. Jeho súčasťou budú aj filmy a prezentácie venované ochrane prírody.

 

regp.
foto: archív Nadácie Turčianskej vodárenskej spoločnosti