nadacia@zaturka.sk | +421 915 737 075

V TURČIANSKOM KRÁĽOVSTVE VČIEL A ČÍREJ VODY OSLAVOVALI

V sobotu 1. júla sa v Necpaloch konal už druhý ročník Turčianskeho medobrania a vodoslávy. Napriek počasiu, ktoré zrána vyzeralo hrozivo, sa ho počas dňa zúčastnili tisícky návštevníkov nielen z Turca, ale aj z iných regiónov Slovenska. A neľutovali. Organizátori – Nadácia Turčianskej vodárenskej spoločnosti, Oblastná organizácia cestovného ruchu Turiec Kremnicko, Obec Necpaly a Slovenský zväz včelárov, pripravili bohatý program, koncipovaný pre celé rodiny. V Necpalskom mlynčekove mohli malí i veľkí obdivovať nádherné, staršie, aj úplne nové vodné mlynčeky. Keď začalo pripekať slnko, bola pripravená Vodoslávna chladiareň nôh. Ochutnávala sa opäť vynikajúca pitná voda z Necpalského prameňa i rôzne druhy medov. Z dobrej fatranskej vody sa varila fazuľovica a guľáše, široko – ďaleko rozvoniavali mnohé ďalšie pochutiny. Trh remesiel a ľudových umelcov zaujal každého, sokoliari potešili najmä deti. Pracovníci Správy NP Veľká Fatra v spoločnom stánku s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Turiec – Kremnicko poskytovali návštevníkom množstvo materiálov a informácií o prírodných krásach a atraktivitách nášho regiónu. Muzikantská paráda sa postarala o výbornú náladu po celý deň. Na dvoch pódiách sa od rána do večera divákom predstavili ľudové hudby, heligonkári, folkeri a interpreti ďalších hudobných žánrov. Všetci boli výborní, no najväčšie ovácie publika zožali ĽH Bukovinka z Braväcova a Juraj Hnilica s kapelou.

Slávnostná časť programu bola venovaná oslave I. výročia vzniku Turčianskeho kráľovstva včiel a čírej vody. Prítomným sa prihovorili starosta obce Peter Majko a Marcel Maťovčík, prednosta Okresného úradu v Martine. Potom už do centra Necpál dorazil slávnostný sprievod s kráľovnou včiel Meduľkou prvou Necpalskou, Turvoďáčikom, vodníkom Čľupkom, včielkou Majou, bocianom, žabiakom, množstvom malých bzučiek a samozrejme statočnými včelármi s dymiacimi dymákmi. Nechýbali ani dva drevené traktory poháňané ľudskou silou. Jeden viezol súdok s vodou z Necpalského prameňa, druhý mal na vlečke úľ od Bindasovcov. Necpalskí hasiči hrdo niesli vlajku kráľovstva, ktorá po kráľovskom príhovore, po roku opäť zaviala nad Necpalmi. Potom už pokračovala zábava až do neskorého večera. Celým dňom návštevníkov výborne sprevádzal brat vodníka Čľupka, vodník Čľapko, alias moderátor Tomáš Gulán.
V závere podujatia, v nočnej tme si pozreli diváci magické video o podmanivých krásach Veľkej Fatry, premietnuté na priečelie starého renesančného kaštieľa. Tvorcami emotívne silného videa sú fotografi Ján Farský a Juraj Žiak, hudbu skomponovala Dominika Majdová. Potom sa už rozhorela Turčianska letná vatra. Hudobná bodka za perfektným dňom patrila heligonkárom Chládekovcom.
regp.
Foto: Ján Farský, Jaromír Meriač