nadacia@zaturka.sk | +421 915 737 075

TURČIANSKE MEDOBRANIE A VODOSLÁVA 2017

Obec Necpaly je vstupnou bránou do Národného parku Veľká Fatra, je východiskom obľúbených peších túr na Borišov a centrálny hrebeň Veľkej Fatry. Je aj významnou zastávkou a križovatkou cyklotrás. Okrem prírodných krás, flóry a fauny je obrovským bohatstvom Veľkej Fatry množstvo zdrojov vody, studničiek, prameňov, vyvieračiek, horských bystrín a potokov. Lesy, lúky a úbočia v podhorí oddávna poskytovali množstvo nektáru včelám medonosným. Včelári z neho aj dnes produkujú vynikajúci, chutný a zdravý med.

BEZ VODY A VČIEL NEPREŽIJEME

Vzácne prírodné bohatstvo a zdroje pitnej vody sú darom, ktorý si musíme chrániť, rozumne a zodpovedne s ním nakladať. Vynikajúcou príležitosťou ako si to pripomenúť a doslova si tieto dary vychutnať, je TURČIANSKE MEDOBRANIE A VODOSLÁVA. Podujatie sa uskutoční v sobotu 1. júla v Necpaloch. Organizuje ho Nadácia Turčianskej vodárenskej spoločnosti, obec Necpaly, OO CR Turiec – Kremnicko a Slovenský zväz včelárov, v spolupráci s firmou APIDREVO Štefan Bindas, Správou NP Veľká Fatra, KST Turiec, Jaskyniarskym klubom Speleo Turiec a ďalšími partnermi. Pre návštevníkov je aj v tomto roku pripravený mimoriadne bohatý program.

MEDOBRANIE

Na jeho organizácii sa významnou mierou podieľajú členovia Slovenského zväzu včelárov v Martine. Pre návštevníkov, laickú i odbornú verejnosť pripravili zaujímavé prednášky. Prednáškový maratón začne o 9.00 v prednáškovej miestnosti ZŠ, prednáškou – Technológia včelárenia, prednášajúcim je Ing. Milan Vavrica. Potom od 11.00 do 13.00 bude nasledovať téma – Propagácia včelích produktov, marketing a ochranná známka, ktorú odprednáša Ing. Zuzana Juríčková, PhD. Atrakciou podujatia bude opäť Apidomček s praktickou ukážkou apiterapie. Návštevníci sa budú môcť oboznámiť aj s liečením dýchacích ciest vdychovaním úľového vzduchu. No pripravené sú tiež ukážky spôsobu kočovania na palete za osobným autom, výstava historických i súčasných úľov. Súčasťou akcie je predaj širokého sortimentu včelárskych potrieb, výmena vosku , voštín za medzistienky, predaj silikónových foriem a ukážky odlievania sviečok zo včelieho vosku. Budú sa ochutnávať a prezentovať rôzne druhy medu a medoviny. Súčasťou akcie je aj súťaž o najlepšiu turčiansku medovinu a najlepší turčiansky med. O 13.00 za prítomnosti kráľovnej Meduľky prvej Necpalskej sa začnú oslavy prvej písomnej zmienky o založení Turčianskeho kráľovstva včiel a čírej vody. Vzácni hostia, včielka Maja, čmeliak Vilko, sprievod a slávnostné vztýčenie vlajky kráľovstva, patria k dôstojnej oslave.

VODOSLÁVA A NECPALSKÉ MLYNČEKOVO

Ochutnávka vynikajúcej pitnej vody z fatranských prameňov, maskot Turvoďáčik, vodníci Čľupko a Čľapko z Necpalského potoka, žabiak Skákaj a bocian Mokráň, to všetko čaká návštevníkov podujatia. A pripravená je opäť aj súťaž o najkrajší vodný mlynček – Necpalské mlynčekovo. Súťaže sa môže zúčastniť ktokoľvek, jednotlivci, alebo kolektívy. Vodný mlynček môžete priniesť už skonštruovaný so sebou, alebo ho postavíte až na mieste. Čím bude mlynček nápaditejší, tým väčšia šanca na výhru. Do súťaže sa môžete prihlásiť telefonicky na čísle: 0915 737 075, e-mailom na adrese: eurogastro@slovanet.sk, alebo priamo na podujatí. No vodný mlynček si budete môcť v Necpaloch postaviť aj len tak, pre radosť. Bude tam pre vás pripravený základný materiál, stačí trochu pomajstrovať a vodné kolesá sa roztočia. „Varíme z dobrej vody“ – dobrá turčianska voda je základom pre guľáše, fazuľovice a držkovú, ktoré budú rozvoniavať už od rána.

TURČIANSKY DUNČO 2017

Obľúbené a atraktívne súťaže O najšikovnejšieho psíka, O najposlušnejšieho psíka, O najkrajšie psie oči. Okrem súťaženia sa divákom predstaví Monika Olšovská s tancom so psíkom a trikmi so psíkmi. Pripravila aj animácie so svojimi psíkmi pre prítomné deti. Ak chcete získať psieho OSCARA so svojimi miláčikmi sa môžete prihlásiť do jednotlivých súťaží mailom na adrese info@regionportal.sk, viac informácií získate na tel. čísle 0903 924 384.

MUZIKANTSKÁ PARÁDA

Na festivale dobrej hudby sa v Necpaloch divákom predstaví Fatranská muzika, heligonkárky a speváčky sestry Bacmaňákové, ĽH Javorové husle, ĽH Bukovinka z Braväcova a ĽH Chalani ze Žiliny. Z iného hudobného súdka bude večerný program. Počas neho vystúpi skladateľka a interpretka Dee – Dominika Majdová, populárna martinská kapela De ART, obľúbený hudobník, skladateľ, textár a spevák Juraj Hnilica a vynikajúce folkové zoskupenie Divozel. Pri Turčianskej letnej vatre zahrajú na záver dňa opäť heligonkári, tentoraz Chládekovci.

TRH REMESIEL A ĽUDOVÉHO UMENIA

poteší zase obdivovateľov tradícií a kvalitných remeselných výrobkov. Predajcovia a ľudoví umelci, ktorí sa ho chcú zúčastniť, sa môžu prihlásiť telefonicky na čísle: 0915 737 075, alebo e – mailom na adrese: eurogastro@slovanet.sk. Gurmánske špeciality, vynikajúce jedlá a nápoje sú na tomto podujatí samozrejmosťou.
ČAROVNÁ TURČIANSKA ZÁHRADKA A OTVORENIE LETNEJ TURISTICKEJ SEZÓNY, propagácia aktivít OO CR Turiec – Kremnicko, prezentácia prírodných krás, flóry a fauny NP Veľká Fatra, turistický výstup na Ploskú , návšteva jaskýň Blatnického krasu – tieto aktivity zabezpečujú organizátori pre návštevníkov v spolupráci s Klubom slovenských turistov Turiec a Jaskyniarskeho klubu Speleo Turiec. Takže nezabudnite – stretneme sa 1. júla v Necpaloch na Turčianskom medobraní a vodosláve. Čaká nás parádny deň, plný zábavy, hudby, dobrých jedál a nápojov, ale aj užitočných informácií a poučenia.

Ján Farský