nadacia@zaturka.sk | +421 915 737 075

TAK A MÁME V TURCI KRÁĽOVSTVO!

V sobotu 2. júla, krátko po poludní, dorazila do Necpál kolóna parádnych kočov a priviezla vzácnu návštevu. Vodník Čľupko, Turvoďáčik a Včielka Maja sprevádzali jej veličenstvo, včeliu kráľovnú Meduľku prvú. Tá sa po privítaní v centre Necpál, takto prihovorila zhromaždeným:

Milí moji včelári, Turčania, vzácni hostia! Prvý krát za tisíc rokov som sa rozhodla prehovoriť ľudským hlasom. Veru, veru, už je to tisíc rokov, čo putujem celým, krásnym Slovenskom, po jeho lúkach a stráňach, horách i údoliach. Veď preto ma ľudia skôr poznajú pod menom Tisícročná včela. Ale moje pravé meno je Meduľka prvá a tých tisíc rokov vládnem včelím rodom v tejto krajine. A teraz, po prvý raz sa k vám prihováram ľudským hlasom, lebo vám chcem všetkým oznámiť svoje kráľovské rozhodnutie:

Po dlhočiznom putovaní som spoznala túto čarovnú Turčiansku záhradku. A na vlastné oči som sa presvedčila, že je to nádherná krajina, s dostatkom kvietkov a krištáľovej vody pre moje hladné a smädné, pracovité včielky. A žijú tu šikovní a svedomití včelári, ktorí sa vzorne starajú o naše rody, vyrábajú vynikajúci med a medovinu a robia česť svojmu remeslu!

Preto som sa rozhodla, že už viac nebudem putovať a usadím sa tu v Turčianskej záhradke! Za svoje kráľovské sídlo som si vybrala práve túto malebnú, históriou opradenú obec – Necpaly. A prijímam svoje nové kráľovské meno: Meduľka prvá – Necpalská!

Moje kráľovstvo sa odteraz bude volať – Turčianske kráľovstvo včiel a čírej vody.

Po týchto slovách, spoločne so svojou kráľovskou suitou vztýčila vlajku svojho kráľovstva.

Slávnostný akt bol zlatým klincom podujatia Turčianske medobranie a vodosláva, ktoré pripravili Nadácia ZDRAVÁ TURČIANSKA ZÁHRADKA, obec Necpaly, OO CR Turiec – Kremnicko, včelári Bindasovci a ďalší spoluorganizátori. Mottom akcie bolo: „Bez vody a včiel neprežijeme“.

Počas celého dňa sa podujatia zúčastnilo viac ako štyri tisíc návštevníkov. Obrovský úspech malo Necpalské mlynčekovo. Okrem mlynčekov zhotovených v Turci, sa veľmi páčilo aj päť nádherných vodných mlynčekov ktoré zostrojil a osobne prišiel nainštalovať pán Lovas z Vyšehradného. Tejto „sade“ mlynčekov udelili organizátori I. miesto v súťaži O najkrajší vodný mlynček. Súčasťou vodoslávy bola ochutnávka dobrej a zdravej pitnej vody z Necpalského prameňa, ktorú spolu s pitným režimom zabezpečila spoločnosť Turvod. Veľkému záujmu návštevníkov sa tešili aj prezentácie včelárstva, prednášky pre laikov i odborníkov, včelársky skanzen, med a ostatné včelie produkty. Súťažilo sa tiež o najlepší med a medovinu. K vynikajúcej nálade počas celého dňa určite prispela Muzikantská paráda, festival ľudovej a folkovej hudby. Predstavilo sa päť ľudových hudieb a tri špičkové slovenské folkové zoskupenia. Atrakciou dňa boli nádherní psíci a ukážky simulácie lovu chrta na zajaca. No s veľkým záujmom návštevníkov sa stretli aj prezentácie prírodných krás, flóry a fauny nášho regiónu, ktoré pripravili pracovníci Správy NP Veľká Fatra, Klub slovenských turistov Turiec a Jaskyniarsky klub Speleo Turiec. Tieto dva kluby zorganizovali aj Výstup na Borišov a Prechod Blatnickým krasom. Účastníci sa vrátili mierne unavení, ale veľmi spokojní.

Súčasťou podujatia bola výstava a ocenenie víťazov medzinárodnej výtvarnej súťaže Ekoplagát 2016. Ceny najlepším tvorcom odovzdali starosta obce Necpaly Peter Majko a predseda CEGI Viliam Šuňal. Veľký podiel na príjemnej a hravej atmosfére celodennej akcie pre celé rodiny, mal i moderátor Tomáš Gulán so svojimi včielkami – bzučkami. Aj oni sa pričinili o to, že už dnes sa všetci tešíme na ďalší ročník Turčianskeho medobrania a vodoslávy v Necpaloch.

Ján Farský

foto: J. Meriač, J. Farský, V. Michalech