nadacia@zaturka.sk | +421 915 737 075

SKLABINSKÉ HRADNÉ SLÁVNOSTI

Romantiku, históriu, ale najmä dobové zbrane a bojové umenie dávnych čias budú môcť zažiť návštevníci Sklabinského hradu v sobotu 27. júna. Už po šestnásty raz bude toto miesto dejiskom hradných slávností. O podujatí sme sa rozprávali s organizátorom Romanom Svorkom zo skupiny historického šermu Taurus Ater.

– Prečo ste si pre slávnosti vybrali práve Sklabinský hrad?

Napriek tomu, že tam nie je žiadna stabilná infraštruktúra a všetko potrebné si musíme zabezpečiť sami, vykosiť, vyzbierať kamene, a mnoho ďalšieho, Sklabinský hrad má svoje neopakovateľné čaro. Je to historické sídlo v jednom z najkrajších prostredí na Slovensku. Majú to tu radi nielen návštevníci, ale aj účinkujúci. Všetci sa tešia, že podujatie sa odohráva práve tu.

TURIEC 1 1045 (3)

– Čo ste pripravili pre divákov počas poslednej júnovej soboty?

V tomto roku už klasicky začneme o 14.00 hodine otvorením slávností. Hneď potom vypukne dobýjanie hradu. Bitka bude fiktívna, nebudeme sa pridržiavať žiadnych konkrétnych udalostí. Dej bude situovaný približne do ranného stredoveku a končiť bude v 15. storočí.  Do hromadnej bitky sa zapojí približne 60 kostýmovaných bojovníkov. Tento ročník je trochu výnimočný tým, že sme pozvali množstvo našich priateľov z Česka, takže približne päťdesiatka účinkujúcich bude práve odtiaľ. V ďalšom programe sa predstavia sokoliari a brušné tanečnice. Potom sa odprezentujú so svojim umením jednotlivé šermiarske skupiny. Počas celej akcie môžu prítomní navštíviť aj dobový jarmok, ochutnať medovinu. O zdravý pitný režim sa postará Nadácia ZDRAVÁ TURČIANSKA ZÁHRADKA, ktorá pre všetkých zabezpečí vynikajúcu pitnú vodu z turčianskych prameňov zadarmo.  Chystáme aj zábavné súťaže, do ktorých sa bude môcť zapojiť ktokoľvek. Okolo dvadsiatej hodiny zopakujeme hromadnú bitku.

TURIEC 1 1071 (3)

– Chystáte aj nejaké večerné prekvapenie?

Na večer sme pripravili ukážky stredovekého mučenia. Kto kradol a zbíjal, odvisne na háku. Keď padne úplná tma odštartujeme ohňovú show. Tešíme sa na všetkých návštevníkov, veríme, že sa nám opäť spoločne podarí  prežiť jeden nezabudnuteľný deň v magickom prostredí Sklabinského hradu.

Sklabinské hradné slávnosti plagát A4 (3)

J. Farský, foto: autor