nadacia@zaturka.sk | +421 915 737 075

OSLÁVILI SME DEŇ ZEME

Počas šesťhodinového podujatia bolo stále plno

Pod záštitou Meduľky prvej, kráľovnej Turčianskeho kráľovstva včiel a čírej vody, sa v sobotu 8. apríla uskutočnil DEŇ ZEME V TULIPE. Jej veličenstvo zaneprázdnené jarnými kráľovskými povinnosťami sa nemohlo zúčastniť osobne. Kráľovná však poslala na akciu svojich vyslancov – Turvoďáčika a vodníka Čľupka z Necpalského potoka. Čľupko podujatie slávnostne otvoril a takto sa ľudu pospolitému prihovoril:

Milí priatelia, Turčania, vážení návštevníci, v mene Meduľky prvej a v mene všetkých rybiek, žabiek, rakov a ostatných obyvateľov vodnej ríše, ale aj včielok, vtákov a zvieratiek v našom prekrásnom Turčianskom kráľovstve včiel a čírej vody, vám ďakujem za privítanie. Som rád, že ste dnes prišli, aby ste spolu s nami oslávili Deň Zeme. Lebo naša Zemička si to zaslúži. A zaslúži si, aby sme si ju vážili a chránili aj fatranskú prírodu v lone ktorej žijeme. Veď práve vo fatranských horách sa rodí naša vynikajúca vodička, bez ktorej by sme neprežili. Chráňme si našu prírodu, rozumne si ju užívajme a radujme sa z nej. Okrem toho, že sa v nej rodí naša dobrá vodička, je táto príroda aj domovom obrovského množstva krásnych rastlín, stromov, kvetov, lesnej zveri a vtáctva. Milujme a chráňme túto zem, lebo je našou domovinou.

Po Čľupkovom príhovore sa rozbehlo podujatie naplno. Organizátori – Nadácia Turčianskej vodárenskej spoločnosti a Tulip Center Martin, spolu s ESŠ Martin, Správou NP Veľká Fatra a CEGI pripravili pre návštevníkov bohatý program, poučenie aj zábavu. Tú rozprúdila najprv školská kapela A-s#arp, po nej Tanečný klub Deep s hip hopovými animáciami. Potom si návštevníci pozreli dokumentárny film ZDRAVÁ VODA Z TURČIANSKEJ ZÁHRADKY. Priebežne, počas celej akcie si s veľkým záujmom, najmä menší účastníci podujatia celkom zblízka, pod mikroskopom obzerali podvodníkov z mokradí Turca. V expozícii, ktorú pripravil pán Matej Žiak zo SNM Martin – Múzea Andreja Kmeťa, na vlastné oči videli, čo žije svoj skrytý život pod hladinou vody v potokoch v Turci. Drobné živočíchy, ktorých význam je väčší ako prítomnosť rýb. A dobrú, kvalitnú, pitnú vodu, ktorou sú zásobované naše domácnosti, si mohli návštevníci vychutnať číru, alebo so zdravými šťavami, či sirupmi v expozícii TURVOD-u. Ochutnávka pitnej vody z prameňa Necpaly – Lazce mala úspech.

Školská kapela A-s#arp
Školská kapela A-s#arp
Jeden z ocenených tvorcov ekoplagátov
Jeden z ocenených tvorcov ekoplagátov
Na maľovanie na tvár sa stálo v rade
Na maľovanie na tvár sa stálo v rade
O podvodníkov z mokradí bol veľký záujem
O podvodníkov z mokradí bol veľký záujem

KRÁSNA A ZRANITEĽNÁ

Taká je príroda, čo nás obklopuje. Víťazné práce tohtoročného regionálneho kola medzinárodnej výtvarnej súťaže EKOPLAGÁT sú od soboty vystavené v priestoroch Tulipu. Do súťaže sa zapojilo 17 základných škôl z celého Turca. Deti tvorili na tému „Poznaj a chráň prírodu Turca.“ Na Dni Zeme organizátori vyhlásili výsledky. Predseda medzinárodnej súťaže Viliam Šuňal z Českého Těšína, vodník Čľupko a Turvoďáčik odovzdali diplomy a ceny 27 najúspešnejším tvorcom ekoplagátov. Hold fatranskej prírode vzdali tvorcovia videa VEĽKÁ FATRA, KRÁSNA A TAJOMNÁ. Fotografi Ján Farský a Juraj Žiak spolu s autorkou hudby Dominikou Majdovou vytvorili emotívne dielo, ktoré má pôsobiť predovšetkým na dušu diváka. Prvýkrát uvideli diváci video na tomto podujatí. Podľa ich reakcií možno usudzovať, že zámer tvorcov sa vydaril. Okrem tohto videa sa návštevníci zoznamovali s krásami a zaujímavosťami fatranskej prírody aj v expozícii, ktorú pripravil a lektoroval Juraj Žiak zo Správy Národného parku Veľká Fatra. O vzácnom prírodnom bohatstve, zásobách pitnej vody, ale aj o tom, čo nám hrozí, ak neprestaneme drancovať prírodu, hovorí film VODA JE ŽIVOT, CHRÁŇME SI JU. Premiérovo bol premietaný práve na tejto akcii a diváci mali možnosť pobesedovať si s tvorcami filmu – Jánom Farským, Jánom Topercerom, Jurajom Žiakom a Matejom Žiakom.
V hudobnej časti programu sa okrem A-s#arp, školskej kapely ESŠ Martin, predstavila aj skladateľka a interpretka vlastných piesní Dee – Dominika Majdová. Publiku zahrala tiež výborná martinská kapela De ART. Očakávaným hudobným vyvrcholením popoludnia bolo vystúpenie Juraja Hnilicu. Textár a spevák umocnil vynikajúcu atmosféru podujatia. Refrénom jednej zo svojich piesní „milujme spolu, milujme túto zem“ výstižne vyjadril myšlienku a posolstvo tejto jedinečnej a inšpiratívnej akcie, do ktorej sa interaktívne zapojilo veľké množstvo organizátorov a návštevníkov.

Tanečný klub Deep rozprúdil zábavu
Tanečný klub Deep rozprúdil zábavu
Výstava EKOPLAGÁT 2017
Výstava EKOPLAGÁT 2017
Hostesky Turvod-u pripravujú ochutnávku zdravej vodičky
Hostesky Turvod-u pripravujú ochutnávku zdravej vodičky
Počas šesťhodinového podujatia bolo stále plno
Počas šesťhodinového podujatia bolo stále plno
Dee – Dominika Majdová
Dee – Dominika Majdová
Bezprostredný, skvelý Juraj Hnilica
Bezprostredný, skvelý Juraj Hnilica

RRD.
Foto: archív podujatia