nadacia@zaturka.sk | +421 915 737 075

MUZIKANTSKÁ PARÁDA

logo1

 

Predstavujeme vám interpretov, ktorí budú v sobotu 2. júla účinkovať v Necpaloch od desiatej do desiatej na Turčianskom medobraní a vodosláve:

Kapela Luna

Temperamentná dievčenská kapela z Martina rozihrá žilky všade kde účinkuje. Jej repertoár tvoria cigánske piesne, ale aj ľudovky z celého Slovenska, či skladby iných žánrov. O tejto kapele netreba viac písať, treba prísť a vychutnať si ju naživo.

SONY DSC

Chalani ze Žiliny

Rozmar muzikantov vo výslužbe a snaha spraviť si ešte trošku radosti dal vzniknúť v októbri 2012 hudobnému a speváckemu zoskupeniu Chalani ze Žiliny. Najprv trojka, následne cez štvorku a päťku sa sformovalo teleso, s prioritou hrať, spievať a hlavne sa zabávať.

Dnes má toto zoskupenie 6 členov, 4 muzikanti a 2 speváci a v tomto zložení hráva od mája roku 2013:

Primáš (prvé husle): Július Kováč
Sekundáš (druhé husle): Ivan Debnár
Kontráš (viola): Imrich Leščinský
Basujúci spevák (basička): Ľudovít Drugda
Speváci: Anna Bednárová
Ján Zelem

V čase od roku 2012 sa okrem obnovenia muzikantských a speváckych schopností obnovoval aj starý, v niektorých prípadoch až archaický repertoár. Po prvom bloku žartovných piesní nasledovali bloky tématické a následne bloky regionálne a menšinové. Prechádzka po regiónoch Slovenska, cez jednotlivé národnostné menšiny začína na východe u Rusínov a končí až za hranicami na západe, na bratskej Morave.

3

ĽH Michala Rusnáka

Kto na Turci pozná folklórne súbory Kriváň z Turian a Fatran z Martina, jemu asi Ľudovú hudbu Michala Rusnáka predstavovať nie je treba, pretože do dnes s týmito súbormi spolupracuje. Historicky vystupovala pod menom ĽH Gader, a od júna 2011 ako ĽH Michala Rusnáka z Martina. Je aktívnym členom Združenia turčianskych muzikantov, ktoré združuje folklórne kolektívy, ľudové hudby ale i hudobné skupiny z regiónu Turiec.
Nástrojové obsadenie ĽH Michala Rusnáka z Martina:
Primáš – Michal Rusnák
2.husle – Mgr. Eva Palovčíková Záthurecká
Cimbal – Ing. Radka Rusnáková
Kontra – Martin Čerpák
Kontrabas – Pavol Kapusta

Repertoár cimbalovej muziky je v „dobrom“ poznačený spoluprácou s folklórnymi súbormi, piesne z Turca, výrazne dopĺňajú hudobné čísla z východného Slovenska, Horehronia, Terchovej, Liptova,
Myjavy, Detvy atď.

4

Fatranská muzika

Vznik Fatranskej muziky treba pripísať snahe hľadania niečoho nového. Spojenie muzikantov, ktorí pôsobili už vo viacerých zoskupeniach, je výsledkom neustáleho hľadania harmónie tak hudobnej, ako aj ľudskej. Korene ľudovej muziky, ktorá vznikla v novembri 2015, siahajú na Kysuce a do Rajeckej doliny.
Dnešné zloženie piatich muzikantov je nasledovné:
Doprovod (akordeón): Daniel Smolka
Primáš (1. husle): Miroslav Kačeriak
Sekundáš 2. husle): Milan Albert
Kontráš (husľová kontra): Tomáš Zadňančin
Basiar (basička) Ondrej Zadňančin
Spev: muzikanti
Miesta, kde siahajú korene muzikantov, výrazne ovplyvňujú aj súčasný repertoár muziky. Piesne z Rajeckej doliny, stredného Považia a dolných Kysúc vo veľkej miere reprezentujú žilinský región. Neoddeliteľnou súčasťou repertoáru sú štýlové piesne z dolných Kysúc, ktoré po zápíse „Terchovskej muziky“ do Svetového zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva, vedeného organizáciou UNESCO, sa stali doslovne celosvetovo známymi.
Na Kysuce vedie aj spolupráca s duom sestier Bacmaňákových, parádne spievajúcchi a hrajúcimi na heligónkach. V poslednom čase ich bolo spolu vidieť veľmi často.

5

Hronsečania

Ľudová hudba Hronsečania vznikla v roku 1999 a nadviazala na úspešné pôsobenie ľudovej hudby Hronsečanka. Príchod nových muzikantov s hudobným vzdelaním a citom pre ľudové tradície sa výrazne prejavil na kvalite hudobného prejavu. Postupne sa formovala aj ženská spevácka skupina Ratolesť, ktorá v súčasnom zložení účinkuje od roku 2003.

V Necpaloch ich uvidíme v nasledovnom zložení:
Predník (husle) : Katarína Jančíková
Doprovod (akordeón) : Pavol Lichý
Kontra (viola) : Peter Kapec
Basa (kontrabas): Alojz Sucháň
Spev: muzikanti a ženská spevácka skupina Ratolesť

Prevažujúci repertoár tvoria piesne, ktoré sa spievali v Hronseku, typickej pohronskej obci medzi Banskou bystricou a Zvolenom, v regióne širšieho Podpoľania. Významný podiel v repertoári muziky patrí piesňam z Horehronia, symbolicky splavenými pltníkmi po rieke Hron.

Hudobné úpravy produkovaných piesní spracováva pán Dušan Bohuš, ktorý pripravuje aj scenáre jednotlivých vystúpení. Posledné vydané CD (v poradí už štvrté) má názov “Hronsečania hrajú a spievajú”. Na živo toto zoskupenie možno často vidieť a počuť na kolonádach okolitých kúpeľných miest.

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Folková časť festivalu začne o 18.00 hodine. Prvý sa turčianskemu publiku predstavia Nany Hudák a Spontánne Hudobné Zoskupenie. Hrajú Fantasy Folk – umelecký žáner založený na fiktívnom príbehu, v ktorom môžu mať charaktery magické schopnosti nedosiahnuteľné, prehnané vlastnosti. Fantasy mieša fantastické ( neznáme, neskutočné, divné) s reálnosťou. Téma alebo hlavná myšlienka je často vážna, zahŕňajúca sociálne a politické problémy, alebo sa zaoberá ľudskými hodnotami, emóciami. Viac: www.nany.sk

7

Peter Janku svoj život delí medzi divadlo, televíziu a hudbu, ktoré sa v rôznych obdobiach rôznou mierou prelínajú. Patrí k najvýraznejším osobnostiam slovenskej folkovej scény. Vďaka pesničkám príjemne melodickým, obsahovo zaujímavým, plným invencie, dokáže si spontánne získať publikum. Koncertuje na Slovensku i v zahraničí, vydal viacero hudobných albumov. Viac: wikipedia – Peter Janku.

8

Spod Budína

skupina vznikla v roku 2009. Odvtedy už získala niekoľko prestížnych ocenení na Slovensku i v Česku. Do svojho repertoáru vraj neuvážene zaradila, okrem iných, tiež hudobný nástroj zvaný gajdy, čo je podľa členov kapely opovážlivosť najhrubšieho zrna. Pretože zvuk tohto nástroja je v ľudových prameňoch poisovaný ako kvílivý, plačlivý, ba dokonca ako bľačanie. Nuž máme sa na čo tešiť! Viac: www.spodbudina.sk

10571983_597492210370761_472700268978103026_o

Ľ. Drugda, J. Farský, foto: archív interpretov

9