nadacia@zaturka.sk | +421 915 737 075

DEŇ TURČIANSKEJ ZÁHRADKY S BLANKYTOM

Podujatiam, ktoré organizuje Nadácia ZDRAVÁ TURČIANSKA ZÁHRADKA, počasie mimoriadne praje. Nebolo tomu inak ani v sobotu 13. júna, aj keď popoludňajšie teploty prekračujúce tridsiatku boli už možno aj trochu viac ako si organizátori priali. Ale aspoň sa priamo na mieste potvrdilo, ako je dobre, že v Turci máme bohaté zdroje kvalitnej pitnej vody, ktorou sa mohli návštevníci dosýta osviežiť v expozícii Turvodu. Ten sa zadarmo staral o zdravý pitný režim.

Nadácia v spolupráci s mestom Martin, Evanjelickou spojenou školou a agentúrou Tradičné je dobré, pripravili na Memorandovom námestí a v okolitom areáli bohatý program, ktorý zaujal stovky návštevníkov. Okrem prezentácie a predaja produktov remeselníkov, včelárov, pestovateľov, ľudových umelcov, vystúpenia folkloristov a heligonkárov, sa rozdávali hodnotné ceny a prvé psie Oscary – Turčiansky Dunčo v súťažiach, ktoré pre psíkov a ich majiteľov pripravila občianska iniciatíva KLAS. Tá potešila malých i veľkých milovníkov psov aj vystúpeniami Adriany Tomekovej s tancami so psíkmi a agility show. Obrovskému záujmu sa tešili historický  drevený kolotoč, parádny koč a poníky, ktoré vozili deti zadarmo. Skupina historického šermu Taurus Ater priniesla so sebou závan histórie, kúdoly dymu, ohlušujúce výstrely z dela a dobový vojenský tábor so všetkým, čo k nemu patrilo.  Príjemnou súčasťou akcie bolo vyhodnotenie a ocenenie víťazov medzinárodnej výtvarnej súťaže EKOPLAGÁT 2015. Súťaž organizuje nadácia v spolupráci so Stredoeurópskou skupinou pre integráciu CEGI. Predseda tejto organizácie Viliam Šuňal sa zúčastnil oceňovania víťazov súťaže, do ktorej sa zapojilo 13 základných škôl a jedna ZUŠ z celého Turca. Ceny a diplomy najúspešnejším tvorcom odovzdal martinský viceprimátor Imrich Žigo.

Podujatie opäť potvrdilo, že Turčianska záhradka a ľudia, ktorí v nej žijú a tvoria hodnoty, majú čo ponúknuť svojim obyvateľom, aj návštevníkom. Treba si to vážiť, poznávať, zveľaďovať a rozumne využívať na prospech všetkých.

DEŇ TURČIANSKEJ ZÁHRADKY 2015 darmi podporili: Sensus Slovensko, a.s., Servis pre pozemné komunikácie, s.r.o a HAWLE, s.r.o.

Podujatia sa zúčastnili stovky návštevníkov
Podujatia sa zúčastnili stovky návštevníkov
Šikovní psíkovia súťažili o titul TURČIANSKY DUNČO
Šikovní psíkovia súťažili o titul TURČIANSKY DUNČO
. Imrich Žigo a Viliam Šuňal odovzdávajú cenu najmladšej účastníčke súťaže Ekoplagát 2015
. Imrich Žigo a Viliam Šuňal odovzdávajú cenu najmladšej účastníčke súťaže Ekoplagát 2015
Taurus Ater v plnej zbroji
Taurus Ater v plnej zbroji
Drevený kolotoč sa celý deň nezastavil
Drevený kolotoč sa celý deň nezastavil